משא האדם הלבן

ישראל מצאה פתרון לכל האנשים שחצו את הגבול וגרמו לה להיזכר שהיא חתומה על משהו שנקרא אמנת האו"ם לפליטים. היא הולכת להעביר אותם למדינה שלישית באפריקה. זה הגיוני, כי הם שחורים, ובאפריקה יש שחורים. כן.

אנשים רבים, כולל מי שתומכים בפתרון מוסרי לסוגייה, מאוד שמחו- או! זה פתרון מאוד טוב לכל הצדדים. זה טוב לישראל כי עד היום היא סירבה לטפל בבעיה שנוצרה כאן בצורה רצינית ומעמיקה, וזה טוב לפליטים כי יהיה להם נחמד לחיות עם אנשים אחרים שמגיעים מאותה יבשת, כמו שלנו נורא נחמד עם השכנים שלנו. כן.

Africa's World War II veterans https://noaka.wordpress.com/wp-admin/post.php?post=336&action=edit

Africa's World War II veterans

אז למה בעצם זה לא טוב לדעתי?

קודם כל, תהרגו אותי, אבל אני באמת לא מצליחה להבין למה ישראל היא המדינה היחידה בעולם שלא צריכה לקלוט פליטים. כלומר, היא מורכבת מאנשים שהיו פליטים ממקומות שונים, היא מיוזמות ומנסחות אמנת הפליטים (היא גם ייצרה כמה פליטים בעצמה אבל זו לא הנקודה הפעם), היא מאשררת את אמנת הפליטים ככל מדינה נורמאלית, אבל היא פשוט מסרבת להגיע לשלב בו צריך לקבל פליטים בפועל. מספר הפליטים שישראל הכירה בהם עד היום הוא נמוך ממאתיים. זה מספר מגוחך בכל אמת מידה שהיא. זה מספר שנמוך ממספר הפליטים שמדינות אחרות הסכימו לקלוט מישראל מכיוון שהם היו במצב רפואי קשה וישראל לא מוכנה להחיל עליהם את חוק ביטוח בריאות ממלכתי.

במשך כשבע שנים נכנסים לכאן מבקשי מקלט בכמויות גדולות, ממדינות אשר תושביהן זוכים לאחוזי הכרה גבוהים בכל שאר העולם, ובמקום לבנות תשתית שתוכל לקלוט את אותם אנשים ולשלב אותם עד יעבור זעם במדינתם, היא טמנה את הראש בחול. וכשהחרא שנוצר בשכונות המצוקה אליהן הפליטים נדחקו (בסיוע אוטובוסים ממומנים ע"י המדינה שהסיעו אותם לגינת לוינסקי) כבר היה מסריח מדי והם לא יכלו להעמיד פנים שהם לא מריחים אותו יותר, הם הוציאו את הראש מהחול, זרקו עוד קצת חרא על כל הסובבים- נדהמו מהתוצאות והחליטו לפעול.

אבל עדיין המודל הלא מושלם אך עובד במידת מה של פתיחת מרכזי קליטה, לימוד עברית, סיוע במציאת עבודה ופיזור אוכלוסיה לא עד-כדי כך גדולה ברחבי הארץ לא מצא חן בעיניהם. במקום זה הם לקחו את חגי הדס- שסייע בעיסקת שליט ויש לו כבר ניסיון עם כל מיני עיסקאות שיווק מפוקפקות, וביקשו ממנו לשווק את הפליטים למדינה אחרת. ישראל הציעה למדינות להקים חוות באפריקה ולהכשיר את הפליטים לפני שיגורם (מעניין אם כבר התחילו להעביר שיעורי חקלאות בסהרונים), הציעה חופן דולרים ולבסוף הציעה- חינם אין כסף- את הדבר שהיא רגילה להעביר לאפריקה: נשק. זו ג'סטה נחמדה כזו כדי שהיבשת תוכל לייצא עוד פליטים בשנים הקרובות אם יהיה מחסור בעולם.

עד היום הנסיונות כשלו, וכעת נראה שאולי מתבשלת לה איזשהי עיסקה, שלא ברור כמה היא יציבה ובאיזו שלבים היא עומדת. והיא מצחינה מכל כיוון אפשרי.

קודם כל, ההחלטה של גדעון סער לפיה אדם שערק מהצבא אינו פליט, מבטיחה כי אף אריתראי לא יזכה להגנה. לא מעניינת את משרד הפנים העובדה כי לא העריקות היא סיבת המקלט אלא העינויים המובטחים למי שיוחזר לאחר שערק, וגם לא העובדה שבתי משפט ברחבי העולם כבר קבעו בסוגיה זו שאריתראים שערקו מן הצבא אכן צפויים לגורל שתואם את הגדרת הפליטות על-פי אמנת האו"ם לפליטים. גדעון סער החליט, וכעת הדרך סלולה לדחיית קרוב ל 40 אלף בקשות מקלט.

שנית- למה? למה לעזאזל זה הגיוני לקחת עשרות אלפי אנשים שהחוק הבינלאומי לא מתיר להשיב אותם למדינתם, ולהעביר אותם תמורת שוחד גלוי למדינה אחרת, עניה בהרבה ובעלת הרבה פחות אמצעים מישראל? בעולם יש עשרות מליוני פליטים. ירדן שכנתנו קלטה בשנתיים האחרונות מאות אלפי פליטים סורים, בעוד שאוכלוסייתה דומה לזו שבישראל ובוודאי עניה בהרבה. באתיופיה וסודן חיים עשרות אלפי פליטים מאריתריאה, ובמדינות המערביות ישנם פליטים רבים ממקומות שאנו כלל לא נדרשים להם: עיראק, אפגניסטן ועוד. אז מדוע 35 אלף אריתראים ועוד 15 אלף סודנים לא יכולים להקלט- ולו בחלקם, בישראל ולקבל הגנה, ובכך לתת משמעות פרקטית לחתימתנו רבת השנים על האמנה?

הפעולה הזו מצחינה מגזענות- אנו, המדינה הלבנה, לא רוצה את כל השחורים האלו. יש לנו אסייאתים אבל אנחנו מפקחים על הכניסה והיציאה שלהם, יש לנו כל מיני לבנים אחרים- בעיקר מבריה"מ לשעבר, אבל לא הקמנו עבורם משטרה מיוחדת וצוות היגוי מיוחד. אבל השחורים? לא רוצים אותם, ואפריקה גם ככה יבשת חסרת תקווה שמתמודדת עם בעיות, אז מה זה עוד 50 אלף איש משומנים בדולרים ואבקת שריפה?

אינני יודעת האם המדינה השלישית הדמיונית הזו אכן קיימת, אבל בין אם כן ובין אם לא, המחשבה כאילו ניתן להעמיס בני אדם על מטוסים ולהפוך אותם לבעיה של מישהו אחר היא מעשה פחדני, גזעני ופטרוני. הוא בטח לא פתרון טוב לכל הצדדים, אלא רק לאלו שאוהבים קיצורי דרך לא מוסריים. כולי תקווה שהמדינות אליהן פנתה ישראל יבהירו לה ששוויון בנטל היא לא רק סיסמת בחירות.

2 מחשבות על “משא האדם הלבן

  1. מאמר משובח נוסף של נעה קאופמן.
    כרגיל, נעה יקרה, הוצאת את המילים מפי, השחזת אותן היטב, העלית על הכתב וחסכת לי את הצורך לכתוב אותן בעצמי. תודה לך!

  2. אני מסכים עם העקרון, אבל בעובדה אחת את טועה, והיא עובדת-מפתח: היקף האוכלוסיה של מבקשי-המקלט. אם ישראל היתה מיישמת מדיניות קליטה של מבקשי מקלט באופן שתיארת, ולא היתה פועלת לעצירת הזרם, כמות מבקשי המקלט המגיעה לגבולותיה היתה ממשיכה לגדל.
    לא צריך להתעלם מהעובדה הזו. היא לא אמורה להשפיע על הערכים לפיהם צריך להכריע. היא כן צריכה להשפיע על סוג האיזון שייקבע בפתרון.

    שוויון-בנטל הוא כמובן בדיחה עצובה מבחינת כל הקהילה הבינלאומית, ולא רק ישראל. המדינות שקולטות הכי הרבה פליטים מאפריקה, הן… מאפריקה. היקף הפליטים שקלטו מדינות כמו אתיופיה, קניה, אוגנדה, ואחרות, הוא מטמטם. אף מדינה מערבית לא התקרבה אפילו לקלוט היקף כזה של אוכלוסיה – מאז ישראל בשנים 1949-1953. היחידה שהתמודדה עם משהו דומה היתה גרמניה המערבית אחרי איחוד הגרמניות.

    בשורה התחתונה, לפני שקולטים מישהו, צריך לברר אם הוא מהגר עבודה או מבקש מקלט. עד היום ישראל לא ביצעה את המשימה הלא-כל-כך מורכבת הזו. כל זמן שהיא לא מבוצעת, ישראל ממשיכה להצהיר בריש גלי עובדות שהיא לא יודעת לגבי זהות האנשים שהגיעו לכאן כשהם מצהירים שהם זקוקים למקלט. המאבק צריך להתמקד במקום הזה: כי כל אלה שמתנגדים לקליטתם בטוחים שיתברר שהם כולם מהגרי עבודה. אחרי שיתברר בדיוק כמה מהאנשים שטרחו לעבור מרחקים גדולים מאוד כדי להגיע לכאן הגיעו לכאן כדי לבקש מקלט, אפשר יהיה לעבור לשלב הבא. אבל רק אחרי.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s